Prvotné nastavenie
MiniHPC je po prepojení s vonkajšou jednotkou a pripojení všetkých želaných periférií (obehové čerpadlo, el. dohrevy, 3-cestné ventily) pripravené na okamžité spustenie. Stačí na hlavnej stránke zvoliť režim kúrenia, alebo chladenia.
Napriek tomu je ale vhodné ešte pred prvotným spustením previesť niekoľko krokov a nastavení.
Ovládanie MiniHPC

MiniHPC sa ovláda a nastavuje cez farebný dotykový displej. V hornej časti displeja sa nachádza stavový riadok (1), ktorý môže zobraziť až 4 zvolené údaje nastaviteľné v menu Obrazovka. Na pravej strane stavového riadku sa nachádza aktuálny čas a piktogram Wi-Fi. Ak Wi-Fi svieti bielou farbou, tak je MiniHPC pripojené na domácu sieť. Ak bliká na modro, tak MiniHPC je v režime AP, kedy je možné sa na neho pripojiť napr. mobilným telefónom a nastaviť, ku ktorej domácej sieti sa má pripojiť. (bude vysvetlené neskôr)
Ľavá vrchná časť pod stavovým riadkom (2) zobrazuje teploty T3 a T2, teda výstup ohriatej vody z výmenníka a vstup chladnej vody do výmenníka (teplota -40°C signalizuje nepripojené teplotné čidlo)
Spodná časť patrí ovládacím prvkom (3). Po kliknutí na ľavé tlačidlo sa dostaneme do nastavení zariadenia. Pravé krajné tlačidlo je skratka do nastavení TPV. Stredné tlačidlo vypína kúrenie alebo chladenie (netýka sa aktivovaného ohrevu TPV) a tlačidlá s ikonou vločky a slniečka spúšťajú chladenie, resp. kúrenie.

Po zapnutí ohrevu TPV v menu 3.1 Teploty TPV sa v pravej hornej časti pod hodinami objaví ikonka signalizujúca aktivovaný ohrev TPV (4) s nastavenou teplotou a aktuálnou teplotou T5 v bojleri. Kliknutím na túto časť sa vynúti ohrev TPV na nastavenú teplotu bez ohľadu na jej aktuálnu teplotu. Pri aktívnom ohreve TPV bude nastavená teplota blikať na oranžovo v prípade ohrevu klimatizáciou a na červeno v prípade dohrevu el. špirálou.
Stredná časť displeja zobrazuje nastavenú teplotu podľa zvoleného spôsobu regulácie teploty (5). Ikonka nad teplotou zobrazuje, ktorá nastavená teplota je zobrazovaná. (T1, T2 alebo T3 a tieto buď v režime fixnej teploty, alebo ekvitermickej regulácie).
Tlačidlami plus a mínus je možné túto teplotu upravovať priamo z hlavnej obrazovky bez nutnosti ísť do menu nastavení a tam túto teplotu upraviť.
Nad ovládacími tlačidlami v spodnej časti obrazovky sa nachádza stavový riadok (6) s aktuálnym stavom výstupných relé R1 - R5 a stavom vstupov S1 a S2. Pri aktivovaní sa zmení farba na bielu. Pokiaľ budú tieto výstupy manuálne prepnuté v menu Servis, tak pri manuálnom vypnutom stave bude farba červená a pri manuálnom zapnutom stave bude farba zelená.
Pripojenie na Wi-Fi
Hneď ako prvé je vhodné pripojiť MiniHPC na Wi-Fi sieť a umožniť mu pripojiť sa na internet (nie je to podmienka fungovania). To nám následne uľahčí nastavenie času a stiahnutie najnovšej verzie firmwaru.
Pokiaľ vedľa hodín bliká modrá ikonka Wi-Fi, je zariadenie v režime AP a je možné sa na neho pripojiť z mobilného telefónu. (V prípade, že režim AP nie je zapnutý, je možné ho zapnúť v menu 9.2 WiFi AP).
V mobilnom telefóne sa pripojíme na Wi-Fi sieť s SSID miniHPC, táto sieť nie je zabezpečená heslom. Väčšina telefónov nám okamžite otvorí web stránku, kde je možné preskenovať dostupné Wi-Fi siete a na zvolenú 2.4GHz sieť sa následne aj pripojiť. Po úspešnom pripojení sa zmení farba blikania Wi-Fi vedľa hodín z modro/čiernej na modro/bielu. Po tomto kroku môžeme v menu 9.2 WiFi AP deaktivovať Wifi AP, nakoľko už nie je potrebné. Toto sa rovnako deaktivuje automaticky po hodine od spustenia. Po deaktivovaní WIFI AP režimu ostane ikonka Wi-Fi svietiť na bielo, čo signalizuje úspešné pripojenie na lokálnu sieť
V prípade, že nám telefón automaticky neotvoril stránku s nastavením Wi-Fi (typicky mobilné telefóny Samsung mávajú s týmto problém), je potrebné po pripojení sa na Wi-Fi sieť MiniHPC otvoriť v prehliadači web stránku 192.168.4.1, ak ani toto nie je úspešné, tak je potrebné vypnúť mobilné dáta na telefóne, nakoľko niektoré mobilné telefóny sa budú snažiť otvoriť túto adresu na internete a nie na MiniHPC WiFi sieti, na ktorú je telefón aktuálne pripojený a následne otvoriť danú adresu.
Nastavenie času a upgrade FW
Po pripojení MiniHPC na internet môžeme prejsť do menu Dátum / čas, kde hneď po otvorení daného menu sa aktuálny dátum a čas načíta z NTP servera (na pár sekúnd sa zariadenie zablokuje). Po načítaní času treba už len upraviť nastavenú hodinu, nakoľko čas sa nastaví pre časové pásmo UTC+0. V prípade, že MiniHPC nie je pripojené na internet, tak je potrebné nastaviť presný deň a čas manuálne, nakoľko sa nestiahne z internetu. MiniHPC neprepína automaticky letný/zimný čas, toto treba vždy urobiť manuálne.
Následne môžeme skontrolovať a stiahnúť najnovší firmware pre MiniHPC v menu 14.1 Firmware upgrade
Parametre prevádzky
Teraz už môžeme pristúpiť k nastaveniu parametrov pre vykurovanie, chladenie, ohrev TPV a iné.
- V menu 1.1 Zapnúť kúrenie podľa zvolíme spôsob spínania vykurovania
- Na ďalšej strane menu 1.2 Regulácia teploty podľa si vyberieme, či chceme regulovať teplotu podľa teploty miestnosti (T1), alebo teploty vody T2/T3 a to buď fixnou výškou teploty, alebo ekvitermickou reguláciou.
- V prípade, že máme na relé R2 pripojený el. dohrev vykurovania, tento môžeme aktivovať a nastaviť v menu 1.5 Elektrický ohrev R2
- Podobne ako kúrenie si nastavíme možnosti spínania a parametre pre chladenie v menu 2.1 Zapnúť chladenie podľa a 2.2 Regulácia teploty podľa.
- V prípade, že chceme na miesto NTC senzora T1 použiť Bluetooth čidlo pre meranie teploty a vlhkosti a na základe toho vypočítavať rosný bod pre chladenie, aktivujeme tieto možnosti v menu 2.6 Rosný bod / BT senzor
- Ohrev TPV aktivujeme v menu 3.1 Teploty TPV, kde si zvolíme požadovanú teplotu TPV a spínací rozdiel (hysterézu)
- Funkcia antilegionela je defaultne zapnutá na ohrev TPV s teplotou 65°C, ktorá sa spúšťa každú sobotu o 2:00 ráno. Tieto parametre môžeme upraviť v menu 3.3 Anti-legionela
- V menu 3.6 Spínanie elektrického ohrevu si zvolíme možnosť el. dohrevu TPV. Defaultne je ako dohrev použitá el. špirála pripojená na R1, ale je možné zvoliť napr. dohrev za pomoci dohrevu kúrenia cez R2 (spolu s prepnutým 3-cestným ventilom R4 a zapnutým čerpadlom R3)
- V menu Kalibrácia je vhodné si nakalibrovať NTC čidlá. Minimálne čidlá T2, T3 a T4 (ak sú pripojené). Cieľom kalibrácie je, aby všetky čidlá ukazovali rovnakú teplotu, ak je ohrev vypnutý. Z rozdielu teplôt sa pri vykurovaní počíta vykurovací výkon a COP. Viac o postupe kalibrácie nájdete v menu 7.1/7.2 NTC kalibrácia
- V ďalších častiach kalibračného menu 7.3 Prietokomer I1 si nastavíme počet impulzov/liter pre prietokový snímač, ktorý sme použili.V menu 7.4 Vstupná el. energia zvolíme vstup a hodnotu pre externý watt meter (ak je pripojený).
- V menu Ochrany si zvolíme typ ochrany prietoku v časti 8.1 Ochrana prietoku, 8.4 Ochrana pretaženia a ak máme pripojený ohrev vonkajšej jednotky, tak v menu 8.5 ODU výhrevný kábel zvolíme požadované parametre.
Teraz je môžné na hlavnej stránke menu, v spodnej časti zapnúť režim kúrenia (slniečko), alebo chladenia (vločka).