Hydraulické pripojenie

Hydr. schéma pripojenia

Schéma zapojenia doskového výmenníka do systému vykurovania je zobrazená vyššie. Chladivové prepojenie vonkajšej jednotky a doskového výmenníka je realizované podobne, ako keď sa pripája štandardná klimatizácia. Podľa výkonu sa zvolí izolované chladiarenské medené potrubie s dimenziou 1/4" + 3/8" (resp. 1/2" alebo 5/8"), podľa výkonu vonkajšej jednotky.

SWEP B26FH
SWEP B26FH

Upozorňujeme, že doskový výmenník je potrebné umiestniť tak, aby šípka nalepená na výmenníku smerovala hore, to znamená, že pri pohľade na výmenník smerom z prednej strany sú chladivové vývody umiestnené na ľavej strane (plynné na vrchu a kvapalinové v spodnej časti) a vývody určené pre pripojenie na vykurovaciu sústavu sú na pravej strane. Týmto je zabezpečené, že plynné chladivo, ktoré vstupuje do výmenníka vo vrchnej časti a kondenzuje vo výmenníku, následne vystupuje skondenzované ako kvapalina zo spodnej strany cez 1/4" potrubie. Pravý horný vývod je výstup ohriatej vykurovacej vody a pravý dolný vývod je vstup vykurovacej vody do výmenníka.

Obehové čerpadlo R3 je vhodné pripojiť na vstup do výmenníka. V prípade doskových výmenníkov sa odporúča pred vstupom do výmenníka zaradiť vhodný filter na zachytávanie nečistôt. Doskové výmenníky majú veľmi úzke kanáliky, takže sú náchylné na upchatie nečistotami.

Prietokomer odporúčame pripojiť rovnako na vstup do výmenníka či už v podobe prietokového snímača I1 (napr. typ YF-B10), ktorý presne meria prietok vody a na základe toho je možné počítať výstupný výkon a COP, alebo prietokového spínača S1 (napr. Regulus FP214-2), ktorý sa zopne pri prednastavenom prietoku. Snímač prietoku je aj mimoriadne dôležitý ochranný prvok celého systému. Stráži, aby vo vykurovacom okruhu bol v každom okamihu prietok vody. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že počas odmrazovania vonkajšej jednotky, kedy do výmenníku vstupuje chladivo o teplotách aj -20°C a došlo by k zastaveniu prietoku (napr. porucha čerpadla), zamrzne vykurovacia voda, dôsledkom čoho môže byť poškodený doskový výmenník a to môže viesť až k totálnej škode celého systému vrátane vonkajšej jednotky klimatizácie.

3-cestný ventil chladenia R5 sa pripája na výstup doskového výmenníka. Tento 3-cestný ventil je voliteľný a v prípade, že nie je požadované prepínať chladenie napr. do stropného chladenia, nie je nutné tento ventil pripájať. Chladenie je stále možné používať aj ako podlahové.

Elektrický dohrev R2 sa zapája na výstup doskového výmenníka, prípadne za 3-cestný ventil chladenia R5. Tento dohrev môže slúžiť v prípade nutnosti pomôcť vonkajšej jednotke klimatizacie v období nadmerných mrazov, kedy jej výkon nepostačuje na ohrev objektu. Rovnako tak je tento elektrický dohrev možné použiť na dohrev pre TPV (DHW) v prípade, že bojler teplej pitnej vody nie je vybavený samostatnou špirálou.

3-cestný ventil ohrevu TPV R4 sa pripája medzi elektrický dohrev (ak je použitý) a vstup do vykurovacej sústavy. Prepína ohrev TPV a vykurovania objektu. V tomto prípade je nutné použiť bojler s nepriamym ohrevom s čo možno najväčším výmenníkom tepla. Menšia plocha výmenníka má za následok nižšiu dosiahnuteľnú teplotu ohrevu TPV. Je vhodné, aby bojler obsahoval aj elektrickú špirálu na dohrev v prípade, že ohrev klimatizáciu nestačí ohriať vodu na požadovanú teplotu.

Pripojenie doskového výmenníka ako predohrev k aktuálnemu elektrickému kúreniu

Kúrenie klimatizáciou môže byť pripojené aj do aktuálnej vykurovacej sústavy s elektrokotlom, kde sa pred elektrokotol dopojí doskový výmenník a prietokový snímač.
Systém je následne možné elektricky zapojiť tak, že do pôvodného elektrokotla sa vôbec nezasahuje a doskový výmenník robí elektrokotlu len predohrev. V systéme bude funkčný aj pôvodný bytový termostat (ak je použitý). Na elektrokotle sa následne nastaví nižšia teplota (ideálne najnižšia možná), ako je požadovaná teplota vykurovacej vody, táto sa nastaví na MiniHPC. Systém potom funguje tak, že ak priestorový termostat zapne požiadavku na spustenie ohrevu, tak elektrokotol spustí svoje obehové čerpadlo a začne ohrievať vodu na nastavenú teplotu (napr. 25°C). MiniHPC zaznamená, že sa spustil prietok vody v systéme a spustí ohrev cez vonkajšiu jednotku klimatizácie. Do elektrokotla začne vstupovať teplejšia voda, aká je na ňom nastavená a teda ostane v prevádzke iba obehové čerpadlo bez zopnutého elektrického ohrevu. V praxi to funguje tak, že nastavená teplota 25°C je tak nízka, že špirály sú zapínané veľmi sporadicky. Pri tomto spôsobe zapojenia nie je možné využiť klimatizáciu na ohrev TPV, takže táto ostáva ohrievaná elektrokotlom cez el. špirály. Rovnako tak je v prípade, že výkon klimatizácie nie je dostatočný na vykúrenie objektu nutné manuálne na elektrokotli zvýšiť teplotu vody.

Druhý spôsob zapojenia je taký, že jednotlivé časti elektrokotla sa pripoja na Relé výstupy MiniHPC a ten následne riadi spínanie obehového čerpadla, prepínanie 3-cestného ventilu a prípadné spínanie elektrického dohrevu. Tento spôsob má výhodu v tom, že je možné klimatizáciou ohrievať aj TPV, chladiť do podlahy. Nevýhoda je, že v tomto prípade sa zasahuje do vnútorného zapojenia elektrokotla a teda užívateľ príde o záruku na elektrokotol. Je nutné, aby tento zásah robil certifikovaný elektrotechnik, rozhodne to nedoporučujeme robiť laikom, kedže v elektrokotli sa pracuje s životu nebezpečným napätím do 400V!

hydraulické zapojenie (pred/po)
Predohrev vykurovania klimatizáciou. Realizácia pred a po